Пълно ръководство за Мекотели



Октоподите и сепиите, които живеят в плитки води и ловуват през деня, са световни шампиони в прикриването. Разбира се, прикриването не е нещо необичайно: много същества са еволюирали да изглеждат като нещо, което не са. Например този оранжев сюнгер там не е никакъв сюнгер, а риба дявол, дебнеща за някоя невнимателна рибка.

За повеќе информации, погледајте ги Условите на употреба.

Коремоногите и двучерупчестите може да са най-разпространените мекотели, но главоногите (семейството, което включва октоподи , калмари и сепии ) са най-напредналите. Тези морски безгръбначни имат удивително сложна нервна система, която им позволява да се занимават със сложен камуфлаж и дори да демонстрират поведение, насочено към решаване на проблеми – например, известно е, че октоподите бягат от резервоарите си в лаборатории, мляскат по студения под и се качват в друг резервоар, съдържащ вкусни двучерупчести.

Сякаш използват кожата си, за да създават триизмерни изображения на обекти в обкръжението си. Как го правят?

Четка -мекотели затворен отгоре мивката и има голям месест "крак". Главата на мекотели се вижда отпред, последвана от тялото - широк месест „крак“, който има сплескана форма на „подметката“, променяща се от субстрата.

Растителноядните мекотели се хранят с водорасли. Част от тях се хранят с едноклетъчни водорасли, които се остъргват с радулата от различни повърхности. Други консумират талусни водорасли като например различни кафяви водорасли, отново с помощта на радулата.

Покрийте лезиите си с бинтове и се уверете, че са водоустойчиви, ако плувате.

Поради торзията се наблюдава хиастоневрия – кръстосана нервна система.

Главоногите са изключително интелигентни животни. Най-известната група е: октоподи.

Избягвайте обществени басейни, съблекални и други пространства с топли и влажни условия.

Повечето мекотели мекотели се придвижват с помощта на крак, който при главоногите е видоизменен в пипала. Една от характерните особености на групата е наличието на минерализирана раковина, чиято форма и строеж е също изключително разнообразна.

(Имайте предвид, че въпреки че повечето двучерупчести имат сдвоени черупки, няколко вида или имат драстично намалени черупки, или изобщо нямат черупки.)

Нанкинов, Д. Застрашените животни в България: Природозащитен статус и разпределение по екосистеми.

Човешката дейност има фатален ефект върху мекотелите, както и върху всички безгръбначни организми, които образуват варовиков екзоскелет. При изгарянето на твърди и течни горива в атмосферата се отделя голямо количество въглероден диоксид. Той попада във водата, където чрез преминаването през различни химични съединения води до подкиселяването ѝ.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Пълно ръководство за Мекотели”

Leave a Reply

Gravatar